A citromfű jótékony hatásai

Citromfű jótékony hatásai

A népgyógyászat sejteket regeneráló, életünket meghosszabbító hatást tulajdonít ennek a nyugtató hatású gyógynövénynek, melyből nemcsak illatos és egészséges tea készíthető, hanem lazító fürdő vagy akár masszázsolaj is. A konyhában is megvan a helye, számos ételünket fűszerezhetjük, ízesíthetjük vele, valamint görcsoldó és vírusölő hatásának köszönhetően természetes gyógyír több egészségügyi problémára, mint például a gyomor- és menstruációs görcsök vagy akár a herpesz… Lássuk hát a részleteket!

I. Eredet & botanikai leírás

Citromfű - Melissa officinalisA citromfű (Melissa officinalis), más néven kertiméhfű vagy citromszagú mézfű, az ajakosok (Lamiaceae) családjába tartozó évelő növény. Dél-Európában és Délnyugat-Ázsiában honos melegkedvelő, fényigényes faj. Hazánkban nagy területeken termesztik, mint elsőrendű mézelő növényt. Vadon ritkán fordul elő, főleg az ország déli részén, száraz cserjésekben, napos tölgyesekben. Cserépben ablak mellett, balkonládában is könnyen termeszthető, így mindig frissen kéznél van.

Fűszer- és gyógynövényként egyaránt ismert, népies neve aromadús, citromra emlékeztető illatára utal. Szárai elágazók, világoszöld levelei keresztben átellenesek, fogazott szélűek, kellemes illatúak. A 90 cm magasságot is elérő növény négyszögletű szárát szorosan ölelik körül a levelek, melyek alakja a mentára emlékeztet. A felső levélhajtásokban júliustól augusztusig kis, fehér, mézédesen illatozó virágok nyílnak, melyek tipikus képviselői az ajakosoknak. Termése fénylő, háromélű makkocska. A citromfű illata virágzáskor nem olyan intenzív, akkor bontakozik ki igazán, amikor megdörzsöljük a leveleit.

Citromfű gyűjtése

A növény felső, legfeljebb 4 cm-es hajtásáról az ép, egészséges leveleket gyűjtik a virágzás kezdetén, május-júniusban, mivel ekkor a legnagyobb az illóolaj koncentrátum a növény leveleiben. Ha virágot akarunk nyerni, azt teljes virágzáskor, július elejétől augusztus középig kell gyűjteni. Gyógynövény a föld feletti leveles, virágos hajtása (Melissae herba) vagy a szárról lefosztott és megszárított levele (Melissae folium). 1 kg száraz drogot 4-5 kg friss herbából vagy 5-6 kg levélből kapunk.

Citromfű hatóanyagai

Fő hatóanyaga az illóolaj, melynek legfőbb alkotórészei a citronellál, citrál, geraniol. Ezen kívül tartalmaz még flavonoidokat, cserzőanyagokat (csersav, rozmaringsav), triterpénsavakat (kávésav). Csersavtartalmára vezethető vissza valószínűleg baktérium-, vírus-, sőt gombaölő hatása.

II. Citromfű gyógyhatásai

A gyógyászat történetében évszázadok óta ismert és nagyra becsült növény, már az ókori görögök is termesztették. Antibakteriális, fertőtlenítő tulajdonsága miatt csípésekre, harapásokra, sebfertőtlenítésre külsőleg alkalmazták. Vírusellenes, immunerősítő hatása miatt herpeszvírus kezelésére is kiváló, rendszeres fogyasztása pedig felére csökkenti a vírus kialakulásának gyakoriságát. Napjainkban elsősorban idegerősítő és nyugtató hatása ismert. Használják alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra. Serkenti a máj és az epe működését, emésztésjavító, puffadásgátló, szélhajtó. Rossz közérzet, gyomor- és bélgörcsök ellen is hatásos, valamint menstruációs görcsök csökkentésére is alkalmazható. Ezenkívül szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túltermelésből adódó idegességet.

III. Citromfű felhasználása

Belsőleg

Gyógyteáját forrázással, hagyományosan készítik. Ha 1-2 percig főzik, erősebb hatást vált ki. Idegnyugtatásra, immunerősítésre naponta 2-3 csészével ajánlott belőle inni étkezések között. 2,5 dl vízhez 1 csapott teáskanálnyi teafűt adjunk, majd 15-20 perc után szűrjük le. Hidegen és melegen egyaránt fogyasztható, levendulamézzel ízesíthető.

• Emésztésjavításra étkezés előtt fogyasszunk belőle egy csészényit
• Alvási problémákra este lefekvés előtt tanácsos egy langyos csésze teát elkortyolgatni
• Megfázás, influenza esetén izzasztásra használható – ágyban fekve, forrón kell ilyenkor meginni belőle legalább két csészével egymás után
• Görcsös, ideges hányás esetén apránként elkortyolgatva kell egy csészével meginni belőle
• Vízhajtásra reggel éhgyomorra egy csészével igyunk

Levelét, virágát felhasználhatjuk különböző ételek ízesítéséhez és díszítéséhez is. Friss hajtásaiból nemcsak gyógyító teát főzhetünk tehát, hanem minden olyan étel elkészítéséhez is használható, amibe egyébként citromot tennénk: gyümölcslevek, saláták, mártások, gombás és halas ételek, levesek, koktélok, desszertek fűszere.

Külsőleg

Elsősorban borogatásként, bedörzsölőként, illetve fürdőkúrában alkalmazzák. Antibakteriális hatásából kifolyólag a citromfűfőzettel naponta végzett arcmosás eltünteti a pattanásokat.

♦  Citromfű tea: teáját bedörzsölőként is használhatjuk sebfertőtlenítésre, övsömörre, daganatokra, zúzódásra, reumatikus fájdalomra
♦  Citromfű tinktúra: tinktúrája egyszerűen elkészíthető, napi 3×10 csepp oldja a feszültséget, enyhe fokú depressziót szüntet
♦  Citromfű macerátum: kiváló feszültségoldásra, illetve masszázsolajba is tehetünk belőle
♦  Citromfű fürdő: frissítő, nyugtató fürdőt készíthetünk, ha 200 g drogot 1-2 percig főzünk, majd 10 perc állás után leszűrjük és egy kád vízhez adjuk.

Illóolaja nagyon értékes, lepárlással állítják elő. Citromhéjolajjal keverve hozzák forgalomba. Az illatszeripar és a kozmetikai ipar egyik kedvelt alapanyaga. Mivel távol tartja a szúnyogokat, ezért nyáron érdemes szúnyogriasztóként virágcserépben az ablakba helyezni.

Források:
Kissné Dogossy Éva: A természet kincseskamrája – Gyógynövényekről, magvakról, gyümölcslevekről mindenkinek. Szalay Könyvkiadó, 2007.
Lopes-Szabó Zsuzsa, Szabó György: A bükki füvesember nyomában – Házi patika Gyuri bácsi gyógynövényeivel. Magánkiadás, 2013.