Manapság a legtöbben a pitypangot gyomnövénynek tekintik, holott egy olyan értékes gyógynövényről van szó, amely nemcsak számos betegségre gyógyír, hanem rendszeresen fogyasztva egészségünk megőrzéséhez is nagyban hozzájárul. A népgyógyászatban többek közt a máj és az epe betegségeinek, továbbá az aranyér, a köszvény, a reuma, az ekcéma, a vese- és hólyagpanaszok, illetve a cukorbetegség kezelésében alkalmazzák. A gyermekláncfű mindemellett hatékony anyagcsere-gyorsító, ezáltal serkenti a salakanyagok kiválasztását és a fogyást… Tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag növényünk – a mai műélelmiszerek világában valódi kincs, mely egyaránt táplál és gyógyít.
I. Eredet & botanikai leírás
A pongyola pitypang vagy más néven gyermekláncfű (Taraxacum officinale), az őszirózsafélék családjába tartozó évelő növény. Eurázsia hegyvidékein őshonos, mára kozmopolita faj. Hazánk egész területén elterjedt, réteken, szántóföldeken, falvakban, városokban egyaránt megtalálható. Az egész növény ragacsos, keserű tejnedvet tartalmaz, mely a törési felületen azonnal kicsordul. Nem összekeverendő a kutyatejjel, melynek tejszerű nedve mérgező! Karószerű gyökere kívül szürkésbarna, belül fehér, és akár 10-20 cm hosszúra is nyúlhat, ezért nem könnyű kiirtani. Lándzsa alakú levelei tőrózsában állnak, egyenlőtlenül fogazottak. Élénksárga virágai 10-30 cm hosszú, levél nélküli, üreges tőkocsányon egyenként állnak. Áprilistól májusig virágzik, azonban őszi másodvirágzása is ismert. Apró, egymagú kaszattermései csúcsán hosszú száron fehér szőrök találhatóak, melynek köszönhetően a szél által könnyen terjed.
Gyermekláncfű gyűjtése
Gyökerét októberben és novemberben gyűjtsük, mivel ekkor a legmagasabb hatóanyagainak koncentrációja, eddigre már mindent felhalmozott, amivel kitelel. Inulintartalma például jóval alacsonyabb tavasszal (2%), mint ősszel (40%). Ennyire sokat számít, mikor gyűjtjük. A gyökereket hosszában kettéhasítva szárítsuk ki. Zsenge leveleit márciustól áprilisig a virágzás előtt szedjük, frissen használjuk. A teljes növényt tavasztól őszig gyűjthetjük. Gyógynövény gyökere (Taraxaci radix) és levelei (Taraxaci foliurri), de virágát is felhasználhatjuk például pitypangméz vagy szörp készítéséhez.
Gyermekláncfű hatóanyagai
Fő hatóanyagai a keserűanyagok, triterpének, flavonoidok, cseranyagok, karotinok és az inulin. A gyökerében a szénhidrát-, a föld feletti részekben a kálium-, a levelekben a C- és B2-vitamintartalom főleg a virágzás előtt magas. Az étkezési célokra is használt levele gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, így például béta-karotin, C-, B1– és B2-vitamin található benne, valamint említésre méltó kálium-, vas-, kalcium-, magnézium- és foszfortartalma.
II. Gyermekláncfű gyógyhatásai
♦ Étvágyjavító, emésztést serkentő
♦ Epehajtó, epeműködést serkentő
♦ Vízhajtó (fokozza a nátrium ürülését, de nem vezet káliumveszteséghez)
♦ Vértisztító (fokozza a máj és a vesék aktivitását)
♦ Vércukorcsökkentő
A keserűanyagok serkentik az emésztést, így a gyermekláncfű kiváló étvágygerjesztő és emésztést javító gyógynövényünk. Kutatások bizonyították, hogy hatóanyagai epe- és májbántalmak esetén jótékony hatással vannak a szervezetre. Teáját régóta fogyasztják vizelethajtóként és vértisztítóként, mivel fokozza a máj és a vesék aktivitását, így salaktalanító kúrák fontos alapanyaga. Gyulladáscsökkentő hatásából kifolyólag reumás panaszok, fájó ízületek esetén ajánlott a gyermekláncfűvel történő borogatás. A gyökeréből főzött tea csökkenti a vércukorszintet, így cukorbetegeknek is ajánlott a fogyasztása. Ezen kívül a pitypanggyökeret általános erősítőszerként is alkalmazhatjuk, hogy a szervezetet újra lendületbe hozzuk, ugyanis a pitypanggyökér erősíti a vesét, a májat, a hasnyálmirigyet, a lépet, a beleket és a gyomrot, valamint segít a méreganyagokat eltávolítani a szervezetből.
III. Gyermekláncfű felhasználása
♦ Tea, tinktúra, szirup (gyökér, levél)
♦ Borogatás (gyökér)
♦ Saláta (levél)
♦ Szörp, méz (virág)
Teáját étvágytalanság, felfúvódás, epe- és májbántalmak esetén fogyaszthatjuk. Fokozza az epeutak átjárhatóságát, májvédő teakeverékek része. Vízhajtó hatása miatt anyagcsere-fokozó, fogyasztó, salaktalanító teakeverékekben is használható. Ezen kívül magas inulintartalmának köszönhetően gyökere a vércukorcsökkentő teakeverékek fontos alapanyaga. Reuma, köszvény, hosszan elhúzódó ekcéma ellen kúraszerűen alkalmazhatjuk 4-6 hétig, borogatásként is. Friss, zsenge leveleiből saláta is készíthető. Íze fanyar, kesernyés, így más salátafélékkel együtt fogyasszuk, azonban gazdag ásványianyag-forrás, sok kalciumot, magnéziumot és vasat tartalmaz. Jól illik hozzá a repce- és a dióolaj, valamint a fehérborecet.
GYERMEKLÁNCFŰ TEA: 3 dl vízben forraljunk fel 2 teáskanálnyi gyermekláncfüvet, főzzük 1-2 percen keresztül, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Kúraszerűen 6 héten át napi 2 csészével fogyasszunk belőle, majd tartsunk 1-2 hét szünetet.
• Csak a levélből 2 evőkanál drogot ½ liter vízzel 1-2 percig főzzük, majd 10 percig ázni hagyjuk. Leszűrve fogyasztjuk, naponta 3 csészével.
• Csak a gyökérből 2 evőkanál drogot ½ liter vízzel 5 percig főzzük, majd azonnal szűrjük. Naponta 1-2 csészével igyunk belőle.
GYERMEKLÁNCFŰ BOROGATÁS: 3 evőkanálnyi gyermekláncfűgyökeret tegyünk ½ liter vízbe, forraljunk fel, és főzzünk 5 percig, majd készítsünk belőle pépet, kenjük rá egy kendőre és helyezzük a fájó, sajgó ízületre.
GYERMEKLÁNCFŰ SZIRUP: 2-3 dl vízben főzzünk fel 2-2 evőkanál gyermekláncfűgyökeret és levelet, a felforralástól számítva 1 percig főzzük, majd szűrjük le. A főzethez adjunk 120-150 g nyírfacukrot, így sziruposan besűrűsödik.
Alkalmazása ellenjavallt gyomor- és nyombélfekély esetén, mivel szünet nélküli tartós fogyasztása gyomorsavtúltengést okozhat. Epekő gyógyítására csak orvosi felügyelet mellett használjuk! |