Széles körben ismert a mandula számos egészségügyi előnye, azt azonban már kevesebben tudják, hogy a mandulából kinyert növényi tej a tehéntej egyik legjobb helyettesítője. Nem csoda hát, hogy a házi mandulatej a tehéntejet mellőző paleo diéta egyik kedvelt alapanyaga: ihatjuk magában vagy ízesítve, fogyaszthatjuk paleo müzlivel, feldobhatjuk vele kávénkat, vagy akár akár főzéshez is használhatjuk. Ráadásul a jó hír, hogy a mandulából nyert tej jóformán az összes mandulában is megtalálható tápanyagot tartalmazza…
Mandulatej egészségügyi előnyei
A mandula viszonylag sok fehérjét, értékes aminosavakat, növényi rostot tartalmaz, valamint gazdag telített és telítetlen zsírsavakban. Mandulát, mandulatejet fogyasztva elsősorban B1-, B2-, B6- és E-vitaminhoz jut a szervezetünk. Az ásványi anyagok közül sok benne a kálium, a kalcium, a magnézium és a foszfor; a nyomelemek közül vas-, mangán- és cinktartalma jelentősebb. Az E-vitamin hatásos antioxidáns, mely megakadályozza a véredényekben a lerakódást, a mandulában található flavonoidok pedig megszabadítják a szervezetet a szabad gyököktől.
Ezen okokból kifolyólag a mandula rendszeres fogyasztása csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedés kockázatát, szabályozza a koleszterinszintet, valamint erősíti a csontot és a fogakat. Ezenkívül hatásos bármilyen görcs vagy krónikus fájdalom megelőzésére, mint például a fogfájás vagy a menstruációs görcsök, illetve hatékonyan csökkenti az ingerlékenység, a szorongás és a depresszió tüneteit. A mandulában található fehérje és tápanyag nagyban hasonlít az anyatejéhez, nem meglepő tehát, hogy szoptatás alatt való fogyasztása mind a termelt tej mennyiségét, mind annak összetételét kedvezően befolyásolja. Azoknak is javasolt a rendszeres mandulafogyasztás, akik májproblémákkal, hasnyálmirigy-problémákkal, illetve gyakori emésztési zavarral küzdenek, mivel a mandula pozitívan hat a belek működésére. S hogy mi a legjobb az egészben? A mandulatej házilag való kinyerése roppant egyszerű, és maga az elkészítési folyamat sem vesz igénybe sok időt.
ÁZTATÁS | ELKÉSZÍTÉS | ÖSSZESEN |
8 óra | 10 perc | 8 óra 10 perc |
Hozzávalók 4 személyre
250 g nyers mandula
1 l tiszta szűrt víz
½ tk tengeri só
2 tk vaníliakivonat / 2 vaníliarúd (opcionális)
Néhány szem magozott datolya, méz vagy stevia (opcionális)
Csipetnyi fahéj (opcionális)
Recept elkészítése
1. Áztassuk be éjszakára a mandulát tiszta vízben ½ teáskanál tengeri sóval, majd hagyjuk legalább 8 órán keresztül át ázni. Ez a lépés nagyon fontos, mivel az áztatás csökkenti a mandula fitáttartalmát, ami így könnyebben emészthetővé válik.
2. Öblítsük jól le a beáztatott mandulát, majd turmixoljuk össze az 1 liter tiszta vízzel (botmixer és turmixgép egyaránt használható). Turmixoljuk egészen addig, amíg sima, krémes állagú nem lesz.
3. A kapott keveréket préseljük át egy kislyukú szűrőn, pamutruhán vagy konyharuhán, a lehető legtöbb mandulatejet kisajtolva a pépből, majd adjuk hozzá a vaníliakivonatot és a kívánt édesítőszereket. Jól keverjük össze, illetve amennyiben egész vaníliarudat vagy datolyát is tettünk bele, turmixoljuk még egyszer össze a keveréket.
4. Az így kapott mandulatejet öntsük üvegedénybe vagy kancsóba és tároljuk hűtőben. Frissen tárolva egy hétig fogyasztható.
TIPP: A megmaradt mandulapépet is őrizzük meg – kiválóan használható mandulalisztként paleo sütemények, kenyérfélék készítéséhez. Terítsük szét sütőpapíron, alacsony hőfokon szárítsuk ki a sütőben, majd daráljuk le, és már kész is a mandulaliszt!